לידה טבעית ללא אפידורל זה אפשרי

כיום  אין כמעט אישה העומדת ללדת שאינה מתעסקת בשאלת השאלות והיא-  האפידורל. בעיקר בשאלה מתי נכון לקבל אפידורל ופחות האם אפשר ללדת ללא אפידורל, או האם כדאי ללדת לידה טבעית או לא? אז מה את צריכה לדעת דקה לפני שאת מחליטה אם לקחת אפידורל או לא?

לידה טבעית

ישנן לידות שעוצמת הכאב שלהן נמוכה יותר ומשתנה מלידה ללידה כאשר הכאב העיקרי הוא בשעת הצירים, ויש לידות שבהן הכאב בלתי נסבל וכך גם סף הכאב של היולדות. מה שחשוב הוא "כיצד היולדת נכנסת לחוויית הלידה והיחס שלה לכאב".

בכל מקרה, זכרי כי את צריכה להחליט מראש מכיוון שאם לא לקחת את האפידורל בזמן, לעיתים – אין דרך חזרה. אם החלטת ללדת בלידה טבעית, כדאי לתרגל לפני הלידה דרכי התמודדות עם כאב, וכשמגיעים ללידה מומלץ להיות גמישים ולהבין שגם אם עושים הכי טוב שאפשר, לא הכל בידיים שלך ולא הכל מתקדם בדיוק כפי שציפית. לתינוק רצונות משלו והוא זה שמחליט מתי להגיח לאוויר העולם ועליך להיות סבלנית!  זכרי כי כאשר שלא נבהלים מכל דבר שעלול לצוץ ומהכאבים, כבר עושים בכך חצי מהעבודה.

זכרי כי הכאב אינו אויב

ישנן נשים שמאמינות שבעזרתה של תומכת לידה יהיה להן קל יותר ללדת ללא אפידורל. כיום  כ70- אחוזים מהנשים הריוניות נעזרות בתמיכה של תומכת לידה ללא אפידורל, אך רוב הנשים הינן מעוניינות ללדת לידה טבעית ללא אפידורל.

מהם היתרונות בלידה טבעית בעזרת תומכת לידה?

לרוב חדרי הלידה הינם עמוסים מאוד, ומיילדת אחראית בו זמנית על כמה יולדות בחדרים שונים ולא יכולה להיות צמודה לכל אחת. כאשר את בוחרת לעבור את הלידה בעזרת תומכת לידה- את לא תהיי לבד לרגע אחד. תומכת הלידה מבינה ויודעת מה צריך לעשות ומתמקדת רק בך, היא נותנת לך את הרוגע הנדרש ללידה ויכולה לסייע בעזרת מגע, הומיאופתיה, רפלקסולוגיה, תנועות, עיסויים ועוד. מעבר לצד הפיזי, היא נמצאת עם היולדת לאורך כל הלידה ונותנת לה ביטחון מלא.

מה קורה אם את חוששת ללדת ללא אפידורל?

אפידורל הוא ללא ספק "המצאת המאה" ואכן לידות עם אפידורל עוברות מהר וללא כאבים מיותרים, אך יש לזכור כי לעיתים ישנם תופעות לוואי שונות , כמו ירידה בלחץ דם, כאבי ראש, תחושת נימול בפלג גוף תחתון ועוד. ברוב המקרים הכל מסתיים טוב, אבל לא תמיד, ולכן כדאי לעשות את כל ההכנות הדרושות לקבלת אפידורל, אבל לחכות עם הבקשה לקבל אותו.

אך איך עושים את זה? לאחר שעברת ציר אחד כואב, תשאלי את עצמך אם את מסוגלת לעבור עוד ציר אחד. אם התשובה חיובית, תמתיני לציר הבא ותראי איך תרגישי. אם את ממש לא מסוגלת ומרגישה כאבים בלתי נסבלים- קחי אפידורל  .