10 טיפים שיעזרו לצלוח את החוויה המרגשת בקלות

לידה הינה חוויה בלתי נשכחת ליולדת אך לרוב הינה כרוכה בסבל ובכאב אשר חולפים במהרה עם יציאת התינוק לאוויר העולם. בכדי לחוות את החוויה על הצד הטוב ביותר, מומלץ לא להילחץ ולדעת כי מיליוני נשים ברחבי העולם עברו את  חווית הלידה – ונשארו בחיים ואף חוזרות על התהליך מידי תקופה מסוימת ומביאות ילדים נוספים.

אז איך תעברי את החוויה בצורה הנעימה ביותר (ככל שניתן)?

  1. בלי לחץ

דבר ראשון, קחי נשימה ארוכה. עומדת בפניך חוויה בלתי נשכחת ולעיתים נדרשת המתנה ארוכה הדורשת סבלנות רבה. זכרי כי  לחץ יכול להרוס לך את החוויה לכן השאירי אות בבית או במקום אחר. נסי להגיע כמה שיותר רגועה אחרי אמבטיה טובה ובאנרגיה חיובית שהכלי ילך כמו שרק חלמת. מחקרים מוכיחים כי נשים שהגיעו לחדר הלידה רגועות עבורו את תהליך הלידה בפחות כאב.

  1. מראה אסתטי – גם בחדר הלידה

נשים הם נשים ותמיד חשוב להם המראה האסתטי כן, גם בלידה. נכון שכדאי להתאפר מעט ולהראות טוב כי בכל אופן וודאי תרצי לתעד את החוויה בתמונות וסרטוני ווידאו כדי שתוכלי תמיד להיזכר בתהליך וגם כדי לעלות תמונות לפייסבוק או לאינסטגרם בהם את נראית "נורמלי". אך זכרי כי אם זה יגרום לך הרגשה נוחה ורגועה יותר, אל תדלגי על שלב זה.

  1. אל תלחצי אם האגן שלך צר

נשים רבות נוטות להילחץ כאשר האגן שלהן צר. אך זכרי כי אין זה מעיד כלל וכלל שתצטרכי ניתוח קיסרי. כיום גם נשים בעלות אגן ירכיים רחב במיוחד לא מנבאות הצלחות ולידות מהירות, לעומת נשים דקיקות בעלות אגן צר במיוחד שהצליחו ללדת תינוקות בעלי משקל לגבוה במיוחד.

  1. נשימות בצירים בעת הלידה

נשים רבות נוטות לחשוב כי נשימות עמוקות ומוגזמות (כמו בסרטים) מועילות בלידה עצמה. מומלץ לוותר על נשימות מוגזמות ונשמי לפי ההוראות של המיילדת או של הרופא המיילד. הכי טוב לנשום עמוק ורגוע, בכדי לאפשר לך ולעובר לקבל חמצן. נשימות עמוקות ורגועות, ולא היסטריות – הם אלו שיסיעו להתמודד עם הכאב של צירי הלידה.

  1. מצאי נקודת פוקוס בעת כאב

לרוב בקורסי הכנה לידה מציעים את שיטה זו. אך זכרי כי זהו טיפ חשוב במיוחד ומומלץ שתממשי אותו במהלך הלידה. נסי להתרכז בנקודה מסוימת בחדר הלידה בזמן כאבי הצירים. נקודת פוקוס יכולה להיות כל דבר כמו – תמונה על הקיר, דלת הכניסה ועוד.

  1. נסי ליישם את התרגילים שנלמדו בקורס או על ידי דולה

לרוב נשים מגיעות לחדר הלידה וחשות כאבים עזים ומאבדות את כל מה ששיננו וקראו טרם הלידה. לכן, מומלץ שתעזרי במלווה כמו בעל או אימא הנמצא לידך, אשר יזכירו לך את הפעולות שלמדת בכדי שתוכלי ליישם אותם. מומלץ לכתוב אותם על דף בראשי פרקים ולתת אותו למלווה.

  1. ישיבה נוחה

נסי במהלך כל הלידה לשבת או לשכב בתנוחה הנוחה לך ביותר מראש. ישיבה שאינה נוחה גורמת לחוויה לא נעימה וקשה לתקן אותה במהלך הלידה. לכן, עם הגעתך למיטת הלידה, בקשי ממלווה שיביא עבורך כריות נוספות והתחילי את התהליך רק כשאת במצב שכיבה נוח ביותר.

  1. בכאבי צירים נסי לשנות תנוחות

כאבי הצירים סמוך ללידה הינם כאבים בלתי נסבלים. נסי לקום ולהסתובב בחדר ולשנות תנוחות. אל תישארי במיטה, טוב גם אל תצאי לטיול במסדרונות בית החולים. נסי את שיטת הכדור הפיזיו ואת תרגילי האגן השונים ובכן אמבטיה חמה ועוד.

  1. בניתוח קיסרי, אל תתעצבני על הווילון

הדבר היותר מרגיז בניתוח קיסרי – הוא הווילון המפריד בין ראשך לבין החלק התחתון. נסי לא להתעצבן עליו, למרות שאת ממש רוצה כבר לסיים את התהליך ולראות את התינוק ואת בעצם לא יכולה – כי יש ווילון. המתינה בסבלנות, וודאי לא תרצי לראות את התפרים ואת ההליך עצמו של הניתוח.

  1. הביאי כיבוד לצוות בית החולים

צוות המיילדות והרופאים, ישמחו לקבל כיבוד כמו חטיפים ושוקולדים ובכך תזכי לאהדה מהצוות המטפל, במיוחד אם את יולדת במשמרת לילה.